KRÓTKA HISTORIA

Większość z nas, starszych czy młodszych, w latach dzieciństwa miała własną wersję gry, w której chodziło o trafienie ‘czymś do czegoś’. Chęć trafienia do celu szybciej, precyzyjniej przed innymi, prędzej czy później objawiała się w wymyślaniu przeróżnych zasad. Grało się wszystkim, czy kopało, czy rzucało, chodziło o jedno. Trafić! Taki też jest i sens golfa w wersji Footbag.

Oczywiście, pierwsze zawody Footbag Golf odbyły się w USA, w mieście Portland (Oregon) w sierpniu 1982 roku. Organizatorem zawodów był John Stalberger, jeden z pionierów i propagatorów Hacky Sack. Od tego czasu dyscyplina Footbag Golf na stałe zawitała w kalendarzu rozgrywek footbagowych.

John_Stalberger

John Stalberger

Obok Johna Stalberger’a istnieje wiele osobowości, które miały olbrzymi wpływ na rozwój tej dyscypliny. Dokładny system gry, regulamin i punktację pierwszy opisał Reed Gray, późniejszy mistrz świata w Footbag Golfie w latach 1989 i 1992.

reed_gray

Reed Gray

Natomiast specyficznym humorem, rubasznym śmiechem i oryginalnym stylem gry wybił się Jeff ‘Animal’ Johnson.

Jeff Johnson

Jeff Johnson

Pod poniższym linkiem znajduje się HALL OF FAME zdobywców tytułów na Mistrzostwach Świata i Europy w Footbag Golf:

https://footbag.pl/wyniki-mistrzostw-swiata-i-europy-w-footbag-golf/

 

WPROWADZENIE DO GRY

1. Footbagi

Na początek trzeba posiadać kilka footbagów i trochę wyobraźni. Najlepszym rozwiązaniem na proste trasy jest posiadanie co najmniej driver’a i puttera. Driver to większy i twardszy footbag (np.netbag) przeznaczony do dalszych kopnięć, gdzie dodatkowym atutem jest, kiedy bag może jeszcze się odbić i przetoczyć, natomiast putter to footbag wypełniony przeważnie piaskiem – przeznaczony do lekkich, precyzyjnych kopnięć blisko dołka lub innych przeszkód do pokonania. Bardziej doświadczeni gracze i profesjonaliści stosują jeszcze kilka pośrednich odmian do konkretnych kopnięć.

{mosimage}{mosimage}

2. Miejscówka

Kiedy posiadamy przynajmniej jednego footbag’a na osobę, czas użyć wyobraźni szukając odpowiedniego miejsca do gry. Teoretycznie najlepszym i najprostszym miejscem będzie pobliski park lub coś podobnego, jednak z doświadczenia wiem, że grać Footbag Golfa można praktycznie wszędzie;) Park jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że posiada w miarę duże przestrzenie wolne od domów i samochodów, dużo naturalnych przeszkód (jeziorko, górki, etc.) oraz niewielu rozdrażnionych osobników, którym wszystko przeszkadza (stróże, strażnicy, etc.).

{mosimage}

Przed przystąpieniem do gry musimy pamiętać, że  jedną z podstawowych zasad etykiety gracza w Footbag Golf jest szanowanie roślinności. Sport ten jest zorientowany w dużej mierze na plener i szanujmy to, co daje nam natura do użytku, szczególnie, że nie będzie kosztować nas to wiele wysiłku. Dzięki temu również, będziecie mogli przychodzić do tego samego parku i grać bez żadnych problemów.

Wyznaczenie trasy zależy tylko i wyłącznie od Was samych. Nie ma żadnych ograniczeń co do ilości dołków, ale zbyt krótka trasa pozostawi niedosyt, a zbyt długa zostanie porzucona w połowie. Odległości dołków mogą być różne, najlepiej, by na trasie znajdowały się zarówno dołki na długie kopnięcia, jak i ‘hole-in-one’, które wymagają myślenia i precyzji.

3. Dołki

Zawsze napotyka się na problem – z czego i jaki zrobić dołek? W amerykańskich przepisach dołek powinien mieć średnicę 45 cm i znajdować się na wysokości 45 cm nad ziemią. Na zdjęciach, w dziale krótka historia, można zobaczyć jak takie dołki mniej więcej wyglądają. W Europie, zdaje się, nie ma wymogu umieszczania dołka nad powierzchnią ziemi, często natomiast wykorzystuje się naturalne dołki np. dziupla w drzewie, etc., podobnie ze średnicą – większość graczy bazuje na dołkach o 25-30 cm średnicy.

Najprościej wynaleźć naturalne dołki – studzienka, pieniek, dziupla, drzewo, kamień – wszystko, co nadaje się do celowania i czego przy okazji nie zniszczycie, ale jeżeli macie chęci, by mieć własne dołki, z których będzie można korzystać w różnych miejscach, zapraszam poniżej.

Najłatwiej wykonać dołek ze zwykłej, w miarę głębokiej, plastikowej doniczki, którą możemy ustabilizować przykręcając lub przyklejając od spodu zdrowy kawałek deski. By dołek był widoczny z daleka, wystarczy sporządzić chorągiewkę z metrowego odcinka pręta lub kijka i kawałka trójkątnego kartonu, na którym będzie napisany numer dołka. Równie dobrym sposobem na dołek będzie podłużny kawałek metalowej drobnej siatki (wszystko to jest do kupienia w każdym supermarkecie budowlanym za „grosze”), którą odginamy na okrąg i sklejamy. Patentów jest naprawdę wiele i od Was tylko zależy, jaki system rozkminicie;>

{mosimage}

4. Ogólne zasady gry

I) Karta wyników (ang. score card)

Do rozpoczęcia rozgrywki będzie potrzebna jeszcze kartka papieru i coś do pisania. Na kartce rozpisuje się poziomo graczy a pionowo kolejne dołki tak, aby osoba licząca punkty (ang. scorekeeper) mogła łatwo wypełniać ilość kopnięć gracza na dany dołek.

II) Miejsce startu (ang. teeing area)

Po wyznaczeniu trasy i ułożeniu dołków, ważne jest umiejscowienie miejsca startowego trasy i miejsc startowych poszczególnych dołków. Przeważnie miejsce startu następnego dołka lokalizuje się przy poprzednim, jednak czasem, dla uatrakcyjnienia trasy, można poszaleć i umieścić je zupełnie gdzieś indziej. Samo miejsce startowe powinno być oznaczone tak, by gracz wiedział dokładnie, do jakiej granicy może ustawić nogę, najlepszym rozwiązaniem będzie linia, nawet ze zwykłego patyka, której przy kopnięciu nie można przekroczyć. Można natomiast cofnąć się, jeżeli warunki otoczenia w danym miejscu nie są dogodne.

III) Kopnięcie (ang. kick)

Sam ruch kopnięcia nie jest dowolny i powinien odpowiadać określonym standardom. Footbag wyrzuca się z ręki, a kopnięcie powinno nastąpić wtedy, kiedy Footbag nie ma kontaktu ani z ręką ani z podłożem. Po kopnięciu, noga powinna wrócić na swoje miejsce nie przekraczając linii miejsca ruchu. Dopiero po całkowitym wykonaniu kopnięcia można przekroczyć linię wyznaczającą miejsce ruchu.

Po rozpoczęciu gry nie można wykonywać żadnych kopnięć treningowych, każde takie będzie doliczone jako wykonanie ruchu.

Kończenie dołka odbywa się na takich samych zasadach, jak kopnięcie z normalnego miejsca ruchu. By wbić footbag’a do dołka, trzeba go tam kopnąć – niedozwolone są sklejania na nodze, czy doskoki z miejsca ruchu. O ile w amerykańskiej wersji dołka najwyraźniej dozwolone są wbicia podeszwą (co widać na zdjęciach w krótkiej historii), o tyle w naszej kochanej Europie takie zachowanie budzi duże niezadowolenie graczy, więc lepiej na wszelki wypadek grać przepisowo.

IV) Miejsce ruchu (ang. lie)

Kiedy wykonamy ruch, w naszym interesie jest śledzenie lotu footbag’a, by wiedzieć, gdzie dokładnie upadł, dlatego, że będzie to nasze następne miejsce ruchu. Powinniśmy mieć jakiś znacznik (marker), którym będziemy oznaczać miejsce, w którym upadł nasz footbag. Może być to inny footbag, bądź charakterystyczny przedmiot, który można łatwo dostrzec i odróżnić od otoczenia. Kopnięcie z miejsca ruchu wykonujemy tak samo, jak z miejsca startu, nie możemy przekroczyć linii miejsca ruchu, która jest równolegle zorientowana zawsze na kierunek dołka.

V) Kolejność gry

Trasę rozpoczyna się w kolejności, jaka jest na karcie wyników. Po zakończeniu pierwszej kolejki, drugą rozpoczyna gracz, który znajduje się najdalej od dołka i tak po kolei dochodzi się do tego, któremu udało się kopnąć najlepiej. Jest to bardzo wygodne, ponieważ gdybyśmy trzymali się kolejności na karcie wyników, zamieszanie wkradłoby się już po kilku kolejkach gry na pierwszym dołku, nie mówiąc o krzykach na cały park ‘ TERAZ TY’;)

VI) Uwagi ogólne

Wygrywa oczywiście ten, któremu udało się wykonać najmniej kopnięć na wszystkich dołkach. W czasie gry nie wolno przeszkadzać aktualnie kopiącemu, zresztą chyba nie ma co tego pisać;)

Najlepiej będzie, jeżeli każdy z Was zaznajomi się ogólnie z oficjalnymi zasadami gry w Footbag Golf, które są następną częścią tej kategorii. Są tam opisane szczegółowo wszystkie aspekty gry na poziomie oficjalnych zawodów i myślę, że informacje zawarte w tym dokumencie rozwieją wszelkie wątpliwości powstałe podczas Waszych rozgrywek.

Tu znajdziesz english version of Official Footbag Golf Rules, zamieszczoną na stronach IFPA (International Footbag Players Assocciation)

5. Podstawowe terminy:

 • Dołek (hole) – cel, który musi być osiągnięty, aby zaliczyć część rozgrywki.
 • Kara kopnięcia (penalty kick) – kopnięcie dodawane do punktacji gracza za naruszenie zasad gry lub za przeniesienie miejsca ruchu (lie).
 • Kopnięcie (kick) – jakiekolwiek, zamierzone bądź niezamierzone, działanie wykonane przez gracza, który jest w posiadaniu footbag’u i powoduje zmianę jego pozycji z punktu startowego bądź miejsca ruchu.
 • Kopnięcie treningowe (practice kick) – poruszenie, zamierzone bądź niezamierzone, footbag’a stopą lub kolanem, które nie zmienia miejsca ruchu, ponieważ nie zostało wykonane w odpowiednim czasie, na miejscu startowym, miejscu ruchu, lub gracz już wcześniej wykonał kopnięcie z tych miejsc.
 • Miejsce ruchu, miejsce upadku (lie) – punkt na ziemi, na który upadł footbag po kopnięciu. Jest to miejsce, z którego gracz wykonuje następne kopnięcie.
 • Niebezpieczne miejsce ruchu (unsafe lie) – miejsce, przy którym gracz stwierdza, że przeszkody uniemożliwiają mu bezpieczne zajęcie pozycji i wykonanie kopnięcia. Zmiana pozycji miejsca ruchu wiąże się z karą jednego kopnięcia.
 • Obowiązkowy tor lotu (dog-leg) – ograniczenie dotyczące lotu footbag’a, które wymaga tego, by minął on konkretny obiekt na swojej drodze do dołka.
 • Ostrzeżenie (warning) – upomnienie gracza za naruszenie zasad, uświadamiające go, że za kolejne wykroczenia tego typu w tej samej rundzie zostanie ukarany.
 • Przeszkoda – każda rzecz na polu gry, która utrudnia graczowi zajęcie pozycji lub wykonanie kopnięcia.
 • Punkt podparcia – jakakolwiek cześć ciała gracza, która jest w kontakcie z ziemią lub innym obiektem dającym podparcie.
 • Putt – każde kopnięcie wykonane na obszarze zielonym (obszar blisko dołka)
 • Znacznik (marker) – przedmiot do zaznaczenia miejsca upadku i ruchu, który umieszcza się na ziemi, tak by dotykał footbag’a.

6. Coś na wyobrażenie

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmiku z Mistrzostw Świata w Footbag’u odbywających się we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) w 2006 roku. W roli głównej: jedna z grup Footbag Golf;>

7. Nawijka od autora:

Mam nadzieję, że artykuł ten rozjaśni trochę wiedzę o Footbag Golf i zachęci Was do grania. Chciałbym, by pojawił się jako jedna z dyscyplin na wszystkich polskich zawodach footbagowych, gdyż na dzień dzisiejszy rozgrywki są sporadyczne, a wiem, że zainteresowanie ogromne.

W każdym razie, MANIAC Footbag Team służy pomocą w organizacji rozgrywek i zaprasza zawsze do Krakowa na zawody w footbag golfa:)

Michał Róg, MANIAC FT.