Footbag Net

Footbag Net to sport, gdzie gracze, na boisku o wymiarach 13,4 x 6,1 m, używają swoich stóp do przebicia małej skórzanej piłki nad siatką ustawioną na wysokości 152,5 cm nad ziemią. Efektowne są bloki i ścięcia nogami w wyskoku. Można śmiało stwierdzić, że to dość trudna odmiana tzw. ‘siatkonogi’, ponieważ piłeczka (którą dalej będziemy nazywać netbagiem) jest twarda – mocno wypełniona w środku – a jej średnica wynosi od 55 do 70 mm.

Footbag Net łączy w sobie koordynację piłkarza i adepta sztuk walki, strategię tenisisty oraz styl gry ‘wystawienie-ścięcie’ znany z siatkówki plażowej. Wszystko to tylko przy użyciu stóp zawodników – jakikolwiek kontakt netbaga od kolan w górę ciała gracza traktowany jest jako faul.

Profesjonalni zawodnicy prezentują niesamowite umiejętności zbijania netbaga nad siatką w pole przeciwnika (spikes) za pomocą  podeszwy (sole kicks) oraz wewnętrznej (sweeping inside kicks) i zewnętrznej strony stopy (outside push kicks).

Jeszcze bardziej efektowne są tzw. bloki (blocks), znane z piłki siatkowej – czyli wyskoki prowadzące do zablokowania ścięcia i odbicia netbaga na pole przeciwnika (przede wszystkim dlatego, że są bardzo trudne do wykonania ze względu na rozmiar i prędkość baga) oraz odbiory ścięć – tzw. ‘digs’, często także nazwywane w slangu graczy jako ‘save’.

Wszystko to składa się na ciekawe widowisko rywalizacji w powietrzu – choć z własnego doświadczenia wiem, że widz nie zdaje sobie sprawy z ciężkiej wieloletniej praktyki dojścia do takich umiejętności, dopóki sam nie spróbuje choć prosto kopnąć, czy odebrać netbaga.

Odpowiednie obuwie, bagi (czyli piłeczki do gry), profesjonalne boisko, dobra rozgrzewka, opanowanie technik przyjęcia i przebicia, a przede wszystkim konsekwencja i wytrwałość w treningach to recepta na sukces w tej dyscyplinie sportowej.

Footbag nie jest grą łatwą, wymaga dobrego opanowania netbaga oraz ogólnej zręczności zawodnika. Przyda się też rozciągnięcie oraz wysoki podskok. Początki nie są łatwe, ale pierwsze bloki i ścięcia wynagrodzą godziny treningów.

Poniżej przygotowałem pełne kompendium wiedzy i zapraszam do wielokrotnego korzystania:)

Spis treści:

 1. Historia
 2. Sprzęt do gry
 3. Podstawowe zasady gry
 4. Trening i technika kopnięć
 5. Organizacje i rankingi
 6. Wyniki Mistrzostw Polski
 7. Zawody w Footbag Net
 8. Oficjalne Zasady Footbag Net – Rulebook
 9. Słowo końcowe od autora

 

1. Historia

 

Geneza

Historia gier opartych o przebijanie piłki (lub podobnemu jej we właściwościach przedmiotu) przez siatkę jest dość długa. Do dzisiaj istnieje wiele dyscyplin sportowych na całym świecie, które można określić wyrażeniem ‘siatkonoga’, jakkolwiek nie są one dobrze rozpowszechnione medialnie w Europie. Najpopularniejsze i mające długą tradycję są odmiany wywodzące się z Azji, w szczególności z terenów zajmowanych przez dzisiejsze Chiny oraz z Malezji i Tajlandii.

Sepak Takraw

Najbardziej zbliżoną odmianą siatkonogi do Footbag Net wydaje się być Sepak Takraw. Dyscyplina ta jest obok boksu narodowym sportem tajskim. Wywodzi się ze starej gry, znanej już w XV wieku w południowo-wschodniej Azji.

Można jednak dostrzec kilka podstawowych różnic pomiędzy footbag Net a Sepak Takraw. Przede wszystkim to liczba zawodników w drużynie – w Sepak Takraw w jednej drużynie na boisku gra 3 zawodników, następnie miejsce serwowania (znacznik na boisku), a także sama piłka – w Sepak Takraw gra się pustą w środku, plecioną z rattanu lub tworzyw sztucznych, lekką i szybką piłką o większej średnicy.

 

piłka sepak takraw

Piłka do Sepak Takraw

Siatkonoga

W Europie siatkonoga jest znana przede wszystkim w wersji piłkarskiej, którą podobno wymyślili w latach 20 XX wieku piłkarze Slavii Praga. Jednak ta odmiana nie ma wiele wspólnego z Footbag Net czy akrobatyczną ideą Sepak Takraw, a raczej przybiera formę treningu umiejętności gry w piłkę nożnej. Zarówno boisko, siatka zawieszona ok. 1m nad ziemią, piłka oraz forma rozgrywki i tempo znacznie odbiegają od dzisiejszej formuły footbag net.

Początki Footbag Net

Footbag Net jako sprecyzowany sport powstał w latach 70′ ubiegłego wieku w USA. Na początku grano przez siatkę ustawioną na wysokości ok 2,4 m, a zawodnicy mogli mieć maksymalnie aż 5 kontaktów z netbagiem. Po kilku latach zmieniono zasady tak, aby Footbag Net stał się dyscypliną bardziej dynamiczną i zorientowaną na ataki nad siatką.

Do Europy Footbag Net dotarł w latach 80′, kiedy to Duńczycy wiedli prym na europejskich zawodach i organizowali największe imprezy.

ECfinalmatch

Pierwsze Mistrzostwa Europy w Footbag Net, Kopenhaga 1984, mecz finałowy

Obecnie na europejskich boiskach dominują Niemcy, a bardzo silną konkurencję mają w Finlandii i Francji. W zasadzie w każdym europejskim kraju jest kilku zawodników na światowym poziomie, dzięki czemu każde większe zawody w Footbag Net obfitują w różnorodność styli i języków.

Footbag Net w Polsce

Jako dyscyplina sportowa, Footbag Net pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, mniej więcej na początku XXI wieku. Od tego czasu regularnie organizowane są Mistrzostwa Polski w Footbagu, a także inne cykliczne imprezy liczone do światowego rankingu.

Obecnie głównymi ośrodkami, gdzie można trenować Foootbag Net i przyjść na zawody są Kraków, Warszawa i Wrocław. Bardzo aktywne są też mniejsze miejscowości, gdzie trenuje wielu, być może już niedługo profesjonalnych zawodników.

Trzeba w tym miejscu podkreślić fakt, że w Polsce nasza dysyplina ciągle raczkuje. Poziom zawodników w przeciągu ostatnich kilku lat wzrósł w bardzo widoczny sposób, jednak jeszcze niewielu udaje się rywalizować ze światową czołówką. Ambicje są jednak coraz większe, a także widać pierwsze sukcesy.

 

Mistrzostwa Pragi w Footbagu 2010

Mistrzostwa Pragi, Warszawa 2010

 

 

2. Sprzęt do gry w Footbag Net

 

Piłka do gry

do gry w Footbag Net używa się małej, skórzanej piłki, nazywanej netbagiem. Profesjonalny netbag jest twardy – mocno wypełniony w środku – a jego średnica wynosi od 5,5 do 7 cm.

footbag net - netbag 32 panele

Profesjonalny 32 panelowy netbag

footbag net - netbag 42 panele

Profesjonalny netbag zszyty z 42 paneli

Buty do gry

Nie istnieje specjalnie stworzony model obuwia do gry w Footbag Net, ale wieloletnie doświadczenie graczy z całego świata pozwoliło określić najważniejsze cechy dobrego obuwia do gry netbagiem przez siatkę. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni kształt zewnętrznej bocznej części buta – powinien być pozbawiony wykrojonego profilu stopy, a także niepotrzebnych uwypukleń powodujących przypadkową trajektorię lotu baga.

Poniżej można zapoznać się z listą modeli najczęściej stosowanych przez profesjonalnych zawodników. Niestety niektóre z nich są niedostępne w Polsce lub zaprzestano ich produkcji. Najbardziej popularne są buty Nike Air Max 90, warto poszukać opcji full leather, czyli model w pełni skórzany – przy zagraniach przodem buta czuć dużą różnicę komfortu w porównaniu z modelami, w których zastosowano materiały syntetyczne. W Polsce większość zawodników gra właśnie  Air Maxami ze względu na ich dostępność.

 

xl302519001

Nike Air Max 90 Leather

Zalety: łatwo dostępne w w Polsce, duży wybór wzorów, nie wymagają modyfikacji.

Wady: Oryginalne buty są drogie (ponad 500 zł), w sieci dużo kiepskich podróbek. Nawet oryginalne Air Maxy są marnej jakości i szybko się niszczą – przeznaczone do chodzenia, a nie do wymagającego użytkowania i np. rozpadająca się podeszwa nie jest w Polsce uznawana jako podstawa do reklamacji.

http://store.nike.com/pl/pl_pl/pd/air-max-90-leather-buty-meskie/pid-1515720/pgid-10104631

 

New Balance 1123

New Balance 1123

New Balance 1540

New Balance 1540

New Balance 1123 są dość popularne u graczy z kontynentu amerykańskiego, można je także znaleźć u niektórych graczy w Europie (osobiście sam gram w tych butach). Główną przeszkodą w popularności tego modelu w Polsce był brak dystrybucji poza USA i Kanadę – teoretycznie buty przeznaczone tylko na tamte rynki, co wiąże się z kłopotliwym zamawianiem przez internet u pośredników (niefirmowe sklepy lub rezydenci) i przesyłkę z Ameryki Północnej (wraz z często doliczanym cłem i podatkami). W 2014 roku wycofane z produkcji i zastąpione modelem 1540 – obecnie jeszcze nie wiadomo na ile buty się różnią i czy ta różnica wyjdzie graczom na dobre.

Zalety: prawdziwe buty sportowe przeznaczone do biegania, bardzo wygodne, stopa się w ogóle nie męczy, bardzo lekkie. Nie wymagają żadnej modyfikacji – zarówno outside jak i inside jest prawie płaski i wysoki – pod tym względem buty są dość wyjątkowe. Bardzo wytrzymałe.

Wady: Ubogi design, brak dostępności w Polsce.

http://www.newbalance.com/pd/new-balance-1540/M1540.html#color=Black

 

Brooks Addiction Walker

Brooks Addiction Walker

.Zalety: Prawdziwe buty sportowe przeznaczone do biegania, nie wymagają modyfikacji.

Wady: Brak dostępności w Polsce, mały wybór wzorów.

http://www.brooksrunning.com/en_us/brooks-addiction-walker-mens-walking-shoes/110039.html

 

Boisko Footbag Net

Profesjonalne boisko do Footbag Net ma wymiary 1340 cm długości i 610 cm szerokości. Podobne wymiary mają boiska do Sepak Takraw oraz do gry w badmintona (double). Dodaktowo, boisko posiada linię środkową dzielącą boisko na lewą i prawą część służącą do określenia zasad serwowania.

Siatka zawieszona jest na wysokości 152,5 cm nad ziemią. Powinna być koloru czarnego, a oczka nie powinny mieć większej średnicy niż 30 mm. Większość turniejowych siatek do badmintona odpowiada specyfikacjom Footbag Net.

Linie boiska powinny mieć szerokość 40 do 50 mm, w Polsce od jakiegoś czasu stosuje się szerokość 40 mm.

Schemat boiska do footbag net (wymiary podane w stopach)

Schemat boiska do footbag net (wymiary podane w stopach)

Zakup boiska

Aby wejść w posiadanie boiska do Footbag Net, najprościej jest zakupić gotowy komplet – siatkę, słupki, linie i akcesoria do rozłożenia boiska.

W Polsce jak do tej pory jedynym producentem takich profesjonalnych zestawów jest MANIAC:

MANIACki Sklepik! – Boisko do Footbag Net

Boisko do Footbag Net MANIAC

Boisko do Footbag Net od MANIAC

Niewątpliwie najbardziej uznanym na świecie i posiadającym największe doświadczenie producentem jest kanadyjska ekipa – na ich stronie footbagnet.com można zamówić boiska bardzo dobrej jakości.

filet

Jeżeli z jakiegoś powodu nie ma możliwości zakupu boiska dedykowanego Footbag Net, można poszukać słupków i siatki do badmintona, które mają w zasadzie te same wymiary. Ze swej strony nie polecam słabych słupków i wąskich siatek, ponieważ bardzo łatwo się przewracają przy kontakcie z netbagiem czy graczem:) W internecie można znaleźć wiele takich niskobudżetowch zestawów prosto z Chin.

Natomiast linie do badmintona nie bardzo nadają się do Footbag Net – tylko wersja do badminton doubles nadaje się do wykorzystania jako zarys boiska.

Zbudowanie własnego boiska

Jeżeli masz czas, ochotę i trochę zasobów pieniężnych, możesz też spróbować zbudować swoje własne boisko.

Tu znajduje się opis jak możesz to zrobić w języku angielskim:

Jak zrobić swoje własne boisko do Footbag Net?

Zarówno MANIACki Sklepik! jak i strona Footbagnet.com udostępniają niezbędne części do złożenia swojego boiska – takie jak siatki, linie, czy słupki. Możesz ich również poszukać w sklepach w swoim mieście.

 

3. Podstawowe zasady gry

 

Cel Gry

Podstawowym celem gry jest zwycięstwo nad przeciwnikiem lub drużyną przeciwną poprzez zdobycie odpowiedniej ilości punktów. Gra odbywa się na specjalnym boisku, przedzielonym w połowie długości siatką zawieszoną na wysokości 152,5 cm. Zawodnicy grają małą piłką przebijając ją ponad siatką na pole przeciwnika. Do gry mogą używać tylko i wyłącznie nóg do wysokości kolan. Każdy kontakt z piłką z powyżej kolana (z kolanem włącznie) to faul z korzyścią dla przeciwnika.

Dyscypliny Footbag Net

Istnieją dwie główne odmiany gry:

singles net, czyli pojedynek dwóch graczy -1×1

doubles net, gdzie mierzą się ze sobą drużyny złożone z dwóch zawodników – 2×2

W grze jeden na jeden, każdy z zawodników może mieć tylko dwa kontakty z netbagiem w celu przebicia baga na stronę przeciwnika – w praktyce oznacza to przyjęcie i przebicie.

W grze zespołowej na drużynę przypadają maksymalnie trzy kontakty – przewaznie składają się na to: przyjęcie, wystawienie i przebicie.

Na większości międzynarodowych zawodów przyjmuje się oficjalne rozgraniczenie płci względem wyrównania rywalizacji (np. women single net). Często stosuje się też dodatkową kategorię mixed double net, czyli pary mieszane (kobieta i mężczyzna).

Wszystkie kategorie mają domyślnie status Open – dla profesjonalnych graczy. W celu umożliwienia rywalizacji początkującym zawodnikom często tworzy się dodatkową kategorię Intermediate – jest to swoista II liga, a awans do Open odbywa się po zdobyciu medalu w rozgrywkach intermediate – wtedy zawodnik nie może już występować w kategorii dla amatorów.

Przebieg gry

Przebieg gry w Footbag Net jest bardzo podobny w swej formie do innych gier przez siatkę. Podstawą rozgrywki jest serw na pole przeciwnika. Serw rozpoczyna  grę oraz rozgrywkę o każdy punkt. Serwy parzyste wykonuje się ze swojego prawego pola na prawe pole z perspektywy przeciwnika, czyli na ukos. Analogicznie, nieparzyste serwy wykonuje się ze swojego lewego pola na ukos. Serw zawsze przysługuje graczowi lub drużynie, która zdobyła punkt.

W grze 1×1 (single net) dozwolone są maksymalnie 2 kontakty z netbagiem, przeważnie jest to przyjęcie i przebicie. W grze 2×2 (double net) dozwolone są trzy pojedyncze kontakty na drużynę, czyli jeden zawodnik nie może dotknąć netbaga dwa razy pod rząd.

Zdobywanie punktów

Punkty zdobywa się poprzez:

– zbicie netbaga na przeciwne pole  – netbag musi mieć kontakt z powierzchnią boiska

– faul popełniony przez przeciwnika – np. kontakt z netbagiem powyżej kolana lub dotknięcie siatki

– błąd zagrania przeciwnika – najczęstsze błędy to nieudane kopnięcie i większa niż dozwolona ilość kontaktów gracza z netbagiem

Systemy punktowania

Na przestrzeni lat stosowano kilka rodzajów naliczania punktów w grze, ale obecnie istnieją dwa główne sposoby punktowania w Footbag Net:

– system gry na tzw. straty – podstawą tego systemu jest zasada, że punkt można zdobyć tylko przy swoim serwisie. Grając zgodnie z tymi zasadami jeden mecz może trwać nawet kilka godzin ze względu na długie utrzymywanie przez graczy tego samego wyniku przez ciągłe straty serwów. Zaletą natomiast jest bardzo widoczny poziom graczy i sprawiedliwość wyników, gdzie ważna jest skuteczność, a nie liczenie na błędy przeciwnika.

– system szybkiego punktowania (ang. rally scoring) – nowy system, który charakteryzuje się szybszą dynamiką punktową meczy. W tym systemie usunięto straty serwów i każda wymiana rozpoczęta serwem oraz zakończona netbagiem na ziemi skutkuje przyznaniem punktu. Minusem takiej formy gry jest fakt, że nawet bardzo słaby gracz może zdobywać punkty licząc na błędy przeciwnika (punktacja meczów często nie odzwierciedla wyraźnie poziomu zawodników).

Do niedawna jedynym oficjalnym był system gry na straty – podobny w swej formie do starego systemu piłki siatkowej, jednak dzisiaj, tak jak w siatkówce, system ten jest powoli wypierany przez szybkie punktowanie. W Polsce, od pewnego czasu, stosuje się z powodzeniem rally scoring, który jak zawsze ma swoje wady i zalety w stosunku do poprzedniego sposobu naliczania punktów, lecz spotkał się z akceptacją wszystkich organizacji footbagowych.

Format rozgrywek

Ponieważ w Polsce stosujemy rozgrywki rally scoring, poniższe zasady dotyczą tego systemu.

Mecz w Footbag Net składa się z maksymalnie trzech setów, co oznacza, że zwycięża gracz z przewagą dwóch setów na swoją korzyść (2:0 lub 2:1)

Każdy set gramy do 15 lub do 21 punktów, w zależności od zawodów (często eliminacje są rozgrywane do 15 punktów w secie, a wyższe stopnie rozgrywek już do 21)

Przed meczem losuje się gracza, który będzie zaczynał grę lub wybierze połowę boiska. Drugi set zaczyna przegrany. W razie remisu, w trzecim secie znów losuje się netbaga, a dokładnie w połowie seta (do 15 przy 8 punkcie, do 21 przy 11 punkcie seta) następuje zmiana połów.

W przypadku remisu przy stanie 14:14 lub 20:20, set gra się do zwycięstwa dwoma punktami nad przeciwnikiem, ale do limitu: 17 pkt w grze do 15 oraz 25 w grze do 21 pkt w secie.

Terminologia

Podczas gry na pewno usłyszysz wiele nieznanych Ci sformułowań, które są specyficzne dla naszego sportu. Zaprezentowane poniżej są używane przez graczy na całym świecie. Istnieją też zwroty charakterystyczne tylko dla poszczególnych krajów, które pozwoliłem sobie ominąć, gdyż dążenie do unifikacji nazewnictwa może nam wyjść tylko na dobre:)

 • Bag on  – bag na boisku – Wołamy za każdym razem, kiedy na boisko wpadnie obcy netbag (nie ten, który używany jest podczas gry). Wtedy gra jest przerywana, dopóki netbag nie zostanie usunięty – nikt nie chce wylądować po ścięciu na takim bagu, by nabawić się przypadkowo kontuzji.
 • Dig – wyciągnięcie – dolna obrona ścięcia, czyli trudne wyciągnięcie baga w górę po ścięciu przeciwnika, kiedy bag jest już blisko powierzchni boiska. Przykład: “I can’t believe you dug that spike!”
 • Dink – dobry serw/ as serwisowy – Bardzo krótki i trudny serw, a także tzw. ‚placement shot’, czyli idealnie wymierzony as serwisowy.
 • Match – mecz – pełna rozgrywka zakończona wygraną dwoma setami jednej z drużyn, składająca się z maksymalnie trzech setów
 • Net foul – net faul – dotknięcie siatki przez gracza jakąkolwiek częścią ciała lub ubrania w trakcie gry i do 3 sekund po zdobyciu punktu. Skutkuje natychmiastową stratą punktu i zmianą strony serwującej.
 • Overset / over – nieudane zagranie – wystawienie sobie lub parterowi netbaga do ścięcia przy siatce, które niezamierzenie przelatuje nad siatką na stronę przeciwnika. Umiejętność rozpoznawania takich nieudanych zagrań stwarza możliwość wyprowadzenia szybkiego ataku.
 • Serve – serw – kopnięcie, które zaczyna grę. Musi być wykonane zza linii końcowej boiska, netbag musi przelecieć nad siatką po skosie na przeciwną stronę boiska.
 • Set – I. set / II. wystawka:

I. set – część składowa meczu, który składa się maksymalnie z trzech setów.

II. wystawka – wysokie kopnięcie w stronę siatki, które przy następnym kontakcie umożliwia graczowi wykonanie ścięcia na pole przeciwnika.

 • Side out – zmiana serwów / strata – w wersji gry na straty następuje wtedy, gdy rozgrywkę na siatką wygrywa drużyna, która nie była przy serwie – wtedy wygrywająca drużyna przejmuje możliwość serwowania i zdobywania punktów.
 • Upper body contact  – body faul – kontakt z bagiem jakiejkolwiek części ciała gracza ponad kolanem w trakcie gry. Powoduje utratę punktu (bądź też stratę serwu w przypadku gry na straty)

 

4. Trening i technika kopnięć

 

Podstawowe kopnięcia

W Footbag Net używa się najczęściej dwóch kopnięć:

 • inside (wewnętrzna strona buta);
 • outside (zewnętrzna strona buta).

W ataku (czy to w powietrzu, czy bez wyskoku) używa się również podeszwy buta (tzw. sole kicks).

Bardzo istotne jest dobre opanowanie kopnięć na obydwie nogi ze względu na dużą powierzchnię boiska, jaką musi pokrywać zawodnik Footbag Net. Outside kicks, czyli kopnięcia zewnętrzną częścią buta, są używane są przede wszystkim do odbioru i wystawienia do ścięcia i jest to najważniejsze do opanowania  zagranie w grze przez siatkę. Zagrania przodem buta, czyli toe kicks, używamy przede wszystkim do odebrania netbaga lecącego prosto przed nami, czasem do serwowania.

Kopnięcia wewnętrzną stroną (iniside kicks) używane są najczęściej do serwowania oraz do przebicia przez siatkę.

Serw

Coś o serwach.

Ścięcia – spikes

Ścięcie można zdefiniować jako przebicie netbaga przez siatkę z trajektorią lotu skierowaną w dół. Ścięcia można wykonywać zarówno z ziemi (np. stojąc jedną nogą na podłożu boiska), jak i w wyskoku, czyli w locie. Ścięcia w powietrzu są trudniejsze w nauce, jednak efekt końcowy potrafi wynagrodzić ciężkie godziny treningów dając o wiele większą swobodę wykonania precyzyjnego zagrania nad siatką.

Trening Footbag Net

Istnieje wiele sposobów na naukę gry w Footbag Net. Najlepiej uczyć się od profesjonalistów na treningach na żywo, kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, polecam sięgnąć do poniższych źródeł zawierających różne sposoby treningu, technik ścięć, etc:

 • Zasoby tekstowe po angielsku opisujące podstawy merytoryczne sposobów treningu:

http://www.footbag.org/reference/-/Conan%27s_Net_Commentaries?lang=pl

http://www.footbag.org/reference/-/Footbag_net_drills?lang=pl

 • Zasoby wideo:

http://www.footbag.org/gallery/showset/204 – amerykański zbiór różnych ścięć wraz ich nazwami

http://www.footbag.org/gallery/showset/Kuukaudeniskut – fińska szkoła spike’ów

Polecam też sięgnięcie do zasobów na Youtube, gdzie znajduje się naprawdę wiele filmów od ekip z całego świata.

5. Organizacje i rankingi

 

IFPA

Skrót IFPA pochodzi od International Footbag Players Association, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej profesjonalnych zawodników w footbagu. Stroną domową organizacji jest www.footbag.org. IFPA zajmuje się wszystkimi kluczowymi kwestiami formalnymi dotyczącymi sędziowania, zasad dyscyplin sportowych, organizowania Mistrzostw Swiata i Europy a także innych ważnych sportowych wydarzeń, sankcjonowania zawodów czy w końcu prowadzenia międzynarodowego rankingu graczy w różnych dyscyplinach.

Obecnym Przewodniczącym IFPA jest Polak, Wiktor Dębski z Warszawy – co jest zarówno dużą nobilitacją jak i obciążeniem związanym z bezinteresownym zarządzaniem i często niedocenianą pracą na rzecz międzynarodowej społeczności graczy, za co serdecznie chcielibyśmy tutaj mu podziękować:)

Kluby w Polsce

Jeżeli chcesz zacząć trenować Footbag Net w Polsce, możesz dołączyć do jednego z wielu klubów sportowych i tam stawiać pierwsze kroki w naszym ukochanym sporcie. Poniżej znajduje się lista klubów zarejestrowanych na stronie footbag.org, gdzie można znaleźć namiary na osoby odpowiedzialne za treningi:

http://www.footbag.org/clubs/list?Country=Poland

Trzeba zaznaczyć, że lista ta nie jest zbyt aktualna, ponieważ wiele osób, które wciąż są zarejestrowane jako zawodnicy już nie gra i nie uczestniczy aktywnie w tworzeniu społeczności footbagowej. W miarę aktualną listę oficjalnych stowarzyszeń w Polsce (czyli nie tyle koleżeńskich klubów, co prawdziwych i oficjalnych organizacji sportowych) można znaleźć na stronie footbag.com.pl:

http://footbag.com.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=24&Itemid=88

 Aktualne rankingi IFPA Footbag Net

Poniżej można zapoznać się z aktualnymi zestawieniami zawodników z całego świata w różnych odmianach footbag net. Studiując rankingi, trzeba pamiętać o tym, że promują one przede wszystkim aktywnych graczy, biorących udział we wszelkich zawodach sankcjonowanych, natomiast nie odzwierciedlają w 100% poziomu graczy, wśród których wielu bierze udział tylko w lokalnych imprezach. Oczywiście mowa o dalszych miejscach, ponieważ czołówka zjawia się w zasadzie na wszystkich zawodach sankcjonowanych, których wyniki liczą się do światowego rankingu.

Open Doubles Net

Open Singles Net

Women Singles Net

Women Doubles Net

Mixed Doubles Net

6. Wyniki Mistrzostw Polski w Footbag Net

Aktualni Mistrzowie Polski i czołówka naszego kraju:

2010 – X Mistrzostwa Polski w Footbag Net – Cieszyn:

Open Singles Net:

  1. Piotr Bałtrukiewicz (Chocianów/PSF)
  2. Wojciech Jamski (Warszawa/WSF)
  3. Michał Róg (Kraków/MFT)
  4. Sławomir Brzeziński (Słupsk/SSF)
  5. Michał Klimczak (Tychy/MFT)
  6. Damian Budzik (Wrocław/PSF)
  7. Wojciech Ignaczak (Warszawa/WSF)
  8. Maciej Samborowski (Warszawa/WSF)
  9. Marcin Staroń (Warszawa/WSF)
  10. Piotr Kościelny (Warszawa/WSF)

Open Doubles Net:

  1. Wojciech Jamski / Piotr Kościelny (Warszawa – WSF)
  2. Maciej Samborowski / Sławomir Brzeziński (Warszawa/Słupsk – WSF/SSF)
  3. Piotr Bałtrukiewicz / Damian Budzik (Wrocław/Chocianów – PSF)
  4. Michał Róg / Michał Klimczak (Kraków/Tychy – MFT)
  5. Marcin Staroń / Wojciech Ignaczak (Warszawa – WSF)

Na stronie footbag.net.pl można przejrzeć wyniki Mistrzostw Polski z ostatnich lat:

http://www.footbag.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=109

7. Zawody Footbag Net

Obecnie na świecie organizuje się wiele imprez cyklicznych o randze IFPA, których uczestnicy są premiowani punktami do światowego rankingu. Oczywiście najważniejszymi są Mistrzostwa Świata oraz Europy jeżeli chodzi o nasz obszar geograficzny.

Listę wszystkich większych imprez footbagowych, zarówno sankcjonowanych przez IFPA, jak i okazjonalnych, luźniejszych zawodów, a także ich wyniki można przejrzeć na stronie IFPA – footbag.org:

http://www.footbag.org/events/list

W Polsce, funkcję taką pełni forum footbag.com.pl i odpowedni na nim dział, gdzie podawane są nieoficjalne i oficjalne informacje o zawodach:

http://www.footbag.com.pl/forum/viewforum.php?f=6

Co do samych zawodów Footbag Net, nowo powstała strona www.footbag.net.pl, która ciągle jest w trakcie tworzenia ma zamiar tworzyć aktualną listę zawodów w Polsce na bieżący rok:

http://footbag.net.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=107

mam nadzieję, że stanie się to już niedługo, strona szuka wolontariuszy, którzy chcieliby współtworzyć dział informacyjny.

Słowo końcowe

Starałem się prosto, a zarazem wyczerpująco poruszyć temat dyscypliny sportowej, która jest bardzo młoda w Polsce i potrzebuje nowych, zaangażowanych zawodników, aby móc się rozwijać i stawać coraz bardziej popularną.

Sam jestem jeszcze aktywnym zawodnikiem, choć powoli przesuwam się bardziej w sferę organizacyjną. Przez 7 ostatnich lat starałem się propagować i rozwijać footbag w Polsce, zakładając stowarzyszenie SKKF, organizując i pomagając przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez, eventów, zawodów, festiwali, konkursów związanych bezpośrednio lub pośrednio z zośką. Wraz z naszym studiem projektowym, stworzyliśmy w Polsce nowy wymiar designu związanego z footbagiem – odkąd pojawiliśmy się w świecie tego sportu, nasze strony www, plakaty, wlepki, ciuchy, zośki i inne gadżety nadały odpowiedni poziom graficzny i przyciągały oko szerszej publiczności.

Nigdy nie był to dla nas żaden biznes, a zajawka, której dostrzegłem potencjał i której oddałem mój cały wolny czas od pracy i rodziny, a nawet często ich kosztem.

Jako doświadczony polski zawodnik, medalista wielu oficjalnych zawodów, zapraszam Was wszystkich do trenowania siatkonogi w wydaniu Footbag Net,

Michał Róg

Źródła: