Jak dbać o zośkę?

Jak dbać o zośkę?

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz grać swoją nową zośką. Zośka jest zaprojektowana i uszyta tak aby była jak najbardziej wytrzymała, więc jeśli będziesz o nią dbać w odpowiedni sposób, będzie Ci służyć przez długi czas. Jednak jeśli nie będziesz postępować zgodnie z naszymi radami może to znacznie skrócić jej żywotność.

Powinieneś pamiętać że, mimo iż zośka przeznaczona jest głównie do kopania, to ciągłe silne kopnięcia mogą znacznie skrócić jej żywotność. Oczywiście tricki, które wymagają odbicia zośki wysoko w powietrze, czy kopanie w kółeczku są jak najbardziej w porządku. Ale jeśli planujesz ze swoimi znajomymi zawody „kto najmocniej kopnie zośkę w ścianę” lepiej będzie jeśli użyjesz piłki do nogi.

Kolejną rzeczą o której często zapominają nawet profesjonalni gracze jest to, że zośka nie lubi gdy się nią trze o twarde powierzchnie. Powoduje to szybkie ścieranie się materiału i pojawienie się dziur. Nie wspominając już o tym, że panele staną się szorstkie i zmechacone. Dlatego unikaj podnoszenia zośki z ziemi za pomocą stóp. Zamiast tarcia o ziemię i nakładania butem na drugi but po prostu podnieś ją ręką.

Cioranie zośkiNie chciałbyś być na miejscu tej zośki, prawda? Źródło: “Reindeer Games” http://vimeo.com/5727828

Jeśli twoja zośka się zmoczy (np. wpadnie do kałuży), najlepiej będzie jeżeli zanim zaczniesz nią znowu grać najpierw pozwolisz jej wyschnąć. Woda nie zniszczy materiału, ale sprawi, że będzie on delikatniejszy i bardzie podany na rozciąganie. Jeśli nie chcesz aby Twoja zośka zrobiła się jajowata unikaj kopania jej kiedy jest mokra. Upewnij się też, że nie przechowujesz jej w ciasnym miejscu, gdzie pozostałaby zgnieciona przez dłuższy okres czasu. Jeśli nie masz jej akurat w kieszeni połóż ją na biurku i pozwól jej „oddychać”.

Jak prać zośkę

Co zrobić kiedy twoja zośka ubrudzi się? Nie jest to coś czego możesz uniknąć, ale jest na to prosty sposób. Po prostu ją umyj. Najlepiej będzie jeśli w tym celu użyjesz zimniej wody (żeby zachować kolory) i zwykłego mydła w płynie. Najpierw opłucz zośkę, następnie nałóż niewielką ilość mydła i zacznij delikatnie obracać ją w rękach.

Mycie zośkiOpłucz zośkę w zimnej wodzie

Bardzo ważne jest abyś nie tarł materiałem o materiał. Po prostu  obracaj zośkę i od czasu do czasu ją ściskaj, (nie używaj zbyt dużo siły) aby mydło dostało się też do środka. Po chwili ponownie ją opłucz. Kiedy wyciskasz z niej wodę upewnij się, że wydostaje się ona przez szwy, a nie przez materiał. W ten sposób nie zniszczysz paneli. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż woda wypływająca z zośki będzie czysta.

Wyciśnięcie zośkiDokładnie wyciśnij swoją zośkę

Teraz twoja zośka wygląda jak nowa! Kiedy skończysz nie kładź jej bezpośrednio na kaloryfer, czy inne źródło ciepła. Najpierw osusz ją ręcznikiem (bez używania siły lub tarcia o materiał). Następnie pozwól jej wyschnąć w temperaturze pokojowej, jeśli chcesz przyspieszyć proces schnięcia masuj ją od czasu do czasu delikatnie w rękach.

Suszenie zośkiUżyj ręcznika aby wysuszyć zośkę.

Jak często powinieneś prać swoją zośkę? Zależy od tego jak często nią grasz. Jeśli grasz codziennie, pranie raz w tygodniu powinno wystarczyć. Jednak jeśli zauważysz, że zośka zgromadziła dużo piachu i pyłu, nie wahaj się i umyj ją od razu.

Czysta zośkaWygląda jak nowa!

Jeśli będziesz się stosować do powyższych rad Twoja zośka pozostanie w świetnym stanie przez długi czas!

Autor: Hanna Mickiewcz [www.haniabag.com]